Immersja w szkoleniu
Gry szkoleniowe i rozwojowe to jedna z metod wykorzystywanych w edukacji i szkoleniach. Gry wspierają nauczanie, a w wielu przypadkach są fundamentem uczenia się i zapamiętywania. Uznawane są też za jedne z najskuteczniejszych metod nauki. Jesteście ciekawi skąd ich skuteczność? Wynika ona z wielu czynników, w tym z zaangażowania uczestników, możliwości uczenia się przez doświadczenie, wzbudzania emocji.
Gry działają, gdyż:
1. Uczą przez doświadczenie
Teoria uczenia się przez doświadczenie Davida Kolba wskazuje, że ludzie najlepiej uczą się, gdy przechodzą przez cykl doświadczenia: od działania, przez refleksję, aż do koncepcyjnego zrozumienia i zastosowania wiedzy. Gry szkoleniowe tworzą środowisko, w którym uczestnicy mogą eksperymentować, ćwiczyć, popełniać błędy i wyciągać wnioski w kontrolowanych warunkach, bez nadmiernej oceny i wyciągania konsekwencji z popełnionych błędów. Przykłady takich gier to przede wszystkim symulacje biznesowe, studia przypadków które uczą zarządzania firmą lub rozwiązywania konfliktów w grupie. Innymi przykładami są gry scenariuszowe, konstrukcyjne, czy karciane, które pozwalają wywołać doświadczenia i pamięć doświadczeń.
2. Grywalizacja motywuje
Self-Determination Theory (Teoria Autodeterminacji) autorstwa Deciego i Ryana dostarcza nam wiedzy, że ludzie są najbardziej zmotywowani i zaangażowani, gdy ich potrzeby autonomii, kompetencji i relacji są zaspokojone. To właśnie gry szkoleniowe często spełniają te potrzeby, dając uczestnikom szansę na podejmowanie decyzji, rozwijanie umiejętności i współpracę z innymi.
Ponadto w grach sięga się po elementy rywalizacji i nagradzania, co zwiększa zaangażowanie i budzi energię do zdobywania. W badaniach nad gamifikacją wykazano, że takie składowe, jak poziomy, odznaki, punkty, awatary mogą znacząco poprawić efektywność nauczania. Zachęcają do robienia postępów małymi kroczkami.
3. Rozwijają kompetencje miękkie: osobiste i międzyludzkie
Wiele gier szkoleniowych i rozwojowych koncentruje się na rozwijaniu umiejętności miękkich, takich jak: komunikacja interpersonalna, kooperacja, kreatywność, umiejętności przywódcze. Liczne badani pokazują, że umiejętności takie najszybciej rozwijają się w sytuacjach interaktywnych, które odzwierciedlają lub symbolizują rzeczywiste wyzwania. Przykłady takich gier możemy szukać wśród gier zespołowych, negocjacyjnych.
4. Mają neurologiczne podstawy uczenia się
Badania z zakresu neuroedukacji wskazują, że gry aktywują różne obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć, uwagę i emocje. Uczestnicy szkoleń są różni i mają różne preferencje. W grach każdy uczestnik ma szansę znaleźć aktywność pobudzającą jego obszar uczenia się. Dzięki temu uczestnicy lepiej zapamiętują materiał i są mocniej zaangażowani w proces nauki. W trakcie rozgrywki pojawiają się często emocje, które sprzyjają tworzeniu się trwałych śladów pamięciowych, a powiązane z nową wiedzą powodują lepsze zapamiętywanie.
5. Immersja i odgrywanie ról pozwala na większy dystans
Uczestnicy biorący udział rozgrywce zanurzają się często w scenariuszu, który nie jest przełożeniem 1 do 1 realiów pracy. Dzięki temu mogą przyjąć różne role. Taka strategia sprzyja odważniejszemu eksperymentowaniu, oraz odroczeniu surowej oceny innych. Błąd popełniony w grze, nie niesie za sobą społecznych i ekonomicznych konsekwencji.
Gry szkoleniowe i rozwojowe to efektywne narzędzia edukacyjne, które wykorzystują naturalne mechanizmy uczenia się, angażując emocje, rywalizację i współpracę. Dzięki ich zastosowaniu uczniowie i pracownicy mogą rozwijać kluczowe umiejętności w sposób praktyczny i angażujący.